Concepute pentru a lucra in nenumarate aplicatii, tractoarele ARBOS se deplaseaza cu agilitate oriunde. Toate acestea datorita stilului functional, care combina frumusetea formelor cu un design studiat pentru a reduce impactul asupra mediului. Cu acelasi obiectiv de a respecta natura si agronomia, ARBOS si-a actualizat gama adaptandu-l la cele mai stricte reglementari in ceea ce priveste emisiile si siguranta.
![](https://blog.intesa.ro/wp-content/uploads/2019/11/52609116_2692339310806546_825714987438702592_o-1024x656.jpg)
ISTORIA
In 1896, Pietro Bubba a realizat prima sa lucrare: o masina de decorticare intr-un mic atelier din Santimento (Piacenza). Cu ajutorul fiilor sai Federico, Salvatore si Artemio, a creat primele sale masini de treierat.
1923: Ulisse Bubba, a realizat primele tractoare cu motor cu cap cald, montate pe remorci CASE: UTC 3, UTC 4 si UTC 5, iar in 1926 tractorul UTB 3 (25/30 CP), primul tractor 100% marca Bubba.
1929: Au fost realizate prototipul UT3 , o versiune imbunatatita si mai usoara a UTB 3 adusa la 25CP si modelul UT5, cel mai puternic tractor cu cap cald construit vreodata.
1936: A fost produs primul tractor cu senile, modelul C35, bazat pe modelul UT6, motiv pentru care a si fost denumit UT6C. Doi ani mai tarziu, Bubba Corporation produce ARIETE (37/45 CP), primul tractor Bubba care nu a fost proiectat de Ulisse, ci de inginerii Emmanueli si Giorgi.
1950: Bubba a produs ultimul tractor cu motor cu cap cald, modelul LO5 (45CP). Acesta a fost proiectat si cu senile, LO6, dar nu a fost produs niciodata.
1952: Inginerul Luigi Lodigiani achizitioneaza fabrica de biciclete ARBOS (acronimul de la Araldi e Boselli, cei doi fondatori) din San Lazzaro (Piacenza) si muta fabrica la Santimento. Aici, ARBOS a inceput sa produca combine, primul prototip fiind echipat cu un motor racit cu aer MT 52 Deutz. Au urmat apoi modelele MT 100 A si 100 B, cel din urma fiind versiunea pentru orez.
1954: Compania Bubba se transforma in ARBOS-Bubba.
1956: Intra in productie combina 100 C (atat cu roti cat si cu senile) si Allodola 650 cu motor diesel Fiat, urmata de 1000 Super si de 750 Super.
1964: Compania americana White achizitioneaza ARBOS Spa. In anul urmator este produs modelul 1220, noul standard european al combinelor. In cativa ani gama se extinde: 1220, 780, Record, 120 Pantera, 165 Tigre, 100 Lince si 125 Giaguaro.
1971: Ia nastere modelul cu autonivelare Pantera 7 Colli, prima combina din lume cu sistem de nivelare pe 4 laturi, longitudinal si transversal.
1976: ARBOS Spa este achizitionata de fratii Magni si este redenumita NEW ARBOS. Este prezentat modelul 565 AL cu autonivelare si intra in productie doua modele noi: 565 A 4L si 705 A 4L.
1994: ARBOS isi inchide definitiv portile, cu doar patru ani inainte de sarbatorirea centenarului.
![](https://blog.intesa.ro/wp-content/uploads/2019/11/17015788_1537875709586251_886222181637732961_o-1024x576.jpg)
In timpul Agritechnica 2017, este prezentata oficial linia completa de tractoare si echipamente. Prin urmare, marca ARBOS este gata sa concureze ca protagonist pe piata europeana cu o serie de produse care pot sustine intregul ciclu agronomic, de la lucrarea terenului pana la recoltare. 2018 este anul imbunatatirii gamei de tractoare de mare putere si a dezvoltarii de echipamente avansate pentru insamantarea cu precizie.
![](https://blog.intesa.ro/wp-content/uploads/2019/11/61100515_2893565990683876_6115148644766187520_n.jpg)
CELE MAI NOI PRODUSE
ARBOS a lansat noul sau tractor din seria 7000 la Agritechnica 2019, care a avut loc in 10-16 Noiembrie 2019 la Hannover, Germania. Seria 7000, destinata sa devina varful intregii game de tractoare, este compusa din trei modele : 7220, 7240 si 7260, toate echipate cu un motor FPT cu 6 cilindri de 6,8 litri. Motorul, de ultima generatie TIER 5, ofera pana la 260 de cai putere. Transmisia “Powershift” ofera o trecerea de la un angrenaj la altul extrem de fluida. De asemenea, sistemul hidraulic ofera performante de top, echipat cu o pompa de detectare a sarcinii, cu 5 distribuitori electrohidraulici si lift electronic cu o capacitate de ridicare de 10.000 Kg. Aceste caracteristici imbunatatesc flexibilitatea operationala a seriei 7000 cu toate echipamentele grele.
![](https://blog.intesa.ro/wp-content/uploads/2019/11/Arbos-02.jpg)
Confortul si productivitatea operatorului sunt imbunatatite cu cabina HI-VISION MAXI. Ergonomia superioara, vizibilitate maxima si un interior silentios asigura confortul in zilele lungi pe teren. De pe scaunul cu suspensie pneumatica, operatorul are toate comenzile tractorului la indemana: de la naveta inversa de sub volan la maneta de schimbare a vitezei confortabila pana la functiile hidraulice si electronice, incorporate in cotiera multifunctionala.
![](https://blog.intesa.ro/wp-content/uploads/2019/11/28055684_2016623265044824_8836257097794704713_n-e1519377065239.jpg)
Gama ARBOS 7000 este prima care a facut un pas indraznet catre noile tehnologii care sunt din ce in ce mai consacrate in lumea mecanizarii agricole, o serie perfecta pentru companiile mijlocii, mari si pentru cei mai exigenti contractori.
![](https://blog.intesa.ro/wp-content/uploads/2019/11/12650906_1120653827975110_2058482014367118277_n.jpg)
Agrithecnica 2019 a reprezentat astfel o vitrina extrem de importanta pentru ARBOS, in cadrul careia compania si-a anuntat progresul in fata unui public internațional. O oportunitate de nerefuzat de a-si reafirma rolul de lider in sectorul agricol, de a interactiona cu potentiali clienti si operatori din intreaga lume si de a aduna feedback (un ingredient esențial pentru a permite brandului sa continue sa se dezvolte).